Krótkie wskazówki odnośnie sadzenia i pielęgnacji roślin ozdobnych.

Kolejny artykuł, a w nim krótko: CO ROBIĆ ABY ROŚLINY ROSŁY ŁADNIE, SZYBKO I ZDROWO?

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej i dlaczego warto stosować się do tych rad zajrzyj tutaj: >KLIK<

 

 1. Stosuj tylko profesjonalne nawozy przeznaczone do odpowiedniego typu roślin. Najlepiej wieloskładnikowe długo działające.
 2. Stosuj nawozy w odpowiednim terminie tj. nie później niż do drugiej połowy sierpnia, a najlepiej działające sześć lub cztery miesiące w terminie koniec kwietnia – czerwiec.
 3. Wykluczone jest stosowanie nawozów sztucznych rolniczych jeśli nie mamy w tym, żadnego doświadczenia, ze względu na konieczność bardzo dużej precyzji aplikacji nawozu. Dodatkowo typowe nawozy rolnicze nie spisują się najlepiej w przypadku roślin ozdobnych ze względu na nieodpowiednie proporcje składników.
 4. Nie stosuj nawozów naturalnych, kompostu itp. ze względu na możliwe miejscowe nagromadzenia związków azotu mogących spalić system korzeniowy rośliny.
 5. Ilość nawozu powinna być dokładnie odmierzona, a także dokładnie zaaplikowana w przypadku nawozów długo działających (opisy w instrukcjach na opakowaniach).
 6. Nawozy do roślin ozdobnych, są szczególnie polecane na gleby ubogie tj. piaszczyste i bardzo przepuszczalne.
 7. Jeśli roślina została niedawno wykopana z gruntu nie stosuj w pierwszym sezonie wegetacyjnym nawozów, ze względu na konieczność zakorzenienia się rośliny, która musi także zregenerować przycięte korzenie. Nie dotyczy to roślin, które są szkółkowane w donicach już dłuższy czas lub są produkowane od małej sadzonki w donicach (czy roślina jest kopana z gruntu można dowiedzieć się zadając po prostu pytanie sprzedającemu, bądź zidentyfikować po bryle korzeniowej tzn. nowych młodych przyrostach lub świeżym cięciu korzeni rośliny wyciąganej z donicy). UWAGA! Dotyczy to w szczególności sadzenia tego typu roślin w podkład torfowy ze wstawkami nawozowymi PGMIX, granulkami nawozu itp. W tym przypadku mamy bezpośrednie działanie nawozu na świeżo obcięty system korzeniowy co skutkuje problemami dla rośliny.
 8. Nawadniaj z umiarem. Roślina wymaga zwykle warunków takich jak w naturze tzn. pory suchej i mokrej. W przypadku młodych kilkuletnich roślin, dopiero co posadzonych możemy ustawić podlewanie średnio co około 1 – 2 tygodnie – raz ale do błota pod drzewkiem, a jeśli mamy deszczowe pory to w zależności od stanu gleby możemy w ogóle zaniechać podlewanie.
 9. Jeśli sadzisz rośliny ozdobne w donice, sprawdź czy mają one odpowiednie odwodnienie. Czasem 1 otwór na dnie donicy to za mało! Dobrym jest także w niektórych przypadkach przygotować złożone odwodnienie na dnie donicy z kamieni i włókniny.
 10. Pamiętaj o zabezpieczaniu roślin w donicach na zimę, poprzez otulanie donicy jakimś materiałem(styropianem/słomą/trocinami), bądź upatrzenie sobie miejsca w ogrodzie, w które na zimę można by rośliny zadołować wraz z donicami. Po to ażeby nie przemarzł lub przesuszył się zbytnio system korzeniowy rośliny.
 11. Podlewaj rośliny najlepiej na wieczór, wcześnie rano przed wschodem słońca, bądź w ogóle w przypadku systemów nawadniających programuj je na noc. Nigdy nie podlewaj odgórnie na liście/igły podczas słonecznego dnia!
 12. Zraszacze ogrodowe podlewające trawnik pracujące w dzień ustawiaj tak ażeby rośliny ozdobne nie były w ich zasięgu.
 13. W przypadku korzystania z sieci wodociągowej do podlewania dobrze dobrze jest stosować buforowanie w jakimś zbiorniku, dzięki czemu zimna woda zostanie ogrzana. Może to być także woda ze stawu, jeziora itp.. Uwaga na wrzątek czasem mogący zalegać w wężach ogrodowych!
 14. Przy doborze roślin zwracaj uwagę na poziom wód gruntowych.
 15. Zbadaj kwasowość gleby przed sadzeniem roślin i w każdym przypadku wystąpienia problemów z jej zdrowiem, wzrostem oraz kwitnieniem. Dane na temat kwasowości do poszczególnych rodzajów roślin dostępne są między innymi na stronie producenta kwasomierza glebowego: http://www.prolab.pl/index.php?id=122
 16. Podczas sadzenia ubijaj mocno przestrzeń między systemem korzeniowym a gruntem tak aby nie zostały się żadne pustki powietrzne po posadzeniu. Po posadzeniu najlepiej jest roślinę zawsze zalać do błota, a na drugi dzień kiedy gleba osiądzie jeszcze raz przydeptać i obsypać jeszcze ewentualne ubytki.
 17. Sadź rośliny zawsze nieco niżej niż powierzchnia bryły korzeniowej z donicy bądź worka jutowego tak aby była ona niewidoczna po posadzeniu. Głębsze posadzenie zapewni jej stabilność i odporność na wiatry.
 18. W przypadku roślin na pniu, kiedy zbyt mocno szargane są one przez wiatr zadbaj o wbicie kija bambusowego lub innego mocowania, do którego mogłyby zostać przywiązane, co zabezpieczy przed zrywaniem systemu korzeniowego i obumieraniem rośliny.
 19. Kontroluj stan zdrowia roślin. Jeśli widać jakieś zmiany chorobowe typu biały nalot, lepiące się gałęzie/liście, zauważalne robactwo, duże ilości pajęczyn itp. poradź się w sklepie ze środkami ochrony roślin lub u szkółkarza, pod jakim kątem zastosować oprysk.
 20. Zobacz czy na działce nie masz nieproszonych gości przechodząc obok roślin sprawdź czy ziemia pod nogami się nie zapada. (Krety i nornice) Szczególnie niewidoczne jeśli rośliny są obsypane korą.
 21. Prowadź rośliny na jeden przewodnik(jeden pień) w szczególności wysoko rosnące żywotniki i cyprysiki, aby uchronić je przed późniejszym rozłamywaniem pod wpływem śniegu i zlodowacenia.
 22. Przycinaj strzyżone formy drzewek. Bez strzyżenia będą one traciły swój kształt i dodatkowo zagrożone będą obłamywaniem się oraz obmarzaniem.

To wielki skrót tego na co należy zwracać uwagę podczas sadzenia i uprawy roślin ozdobnych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej odnośnie tych zaleceń ich rozwinięcie w postaci wypisanych najczęściej popełnianych błędów znaleźć można tutaj:

>KLIK<