Krótkie wskazówki odnośnie sadzenia i pielęgnacji roślin ozdobnych.
Kolejny artykuł, a w nim krótko: CO ROBIĆ ABY ROŚLINY ROSŁY ŁADNIE, SZYBKO I ZDROWO?
Jeśli chcesz wiedzieć więcej i dlaczego warto stosować się do tych rad zajrzyj tutaj: >KLIK<
- Stosuj tylko profesjonalne nawozy przeznaczone do odpowiedniego typu roślin. Najlepiej wieloskładnikowe długo działające.
- Stosuj nawozy w odpowiednim terminie tj. nie później niż do drugiej połowy sierpnia, a najlepiej działające sześć lub cztery miesiące w terminie koniec kwietnia – czerwiec.
- Wykluczone jest stosowanie nawozów sztucznych rolniczych jeśli nie mamy w tym, żadnego doświadczenia, ze względu na konieczność bardzo dużej precyzji aplikacji nawozu. Dodatkowo typowe nawozy rolnicze nie spisują się najlepiej w przypadku roślin ozdobnych ze względu na nieodpowiednie proporcje składników.
- Nie stosuj nawozów naturalnych, kompostu itp. ze względu na możliwe miejscowe nagromadzenia związków azotu mogących spalić system korzeniowy rośliny.
- Ilość nawozu powinna być dokładnie odmierzona, a także dokładnie zaaplikowana w przypadku nawozów długo działających (opisy w instrukcjach na opakowaniach).
- Nawozy do roślin ozdobnych, są szczególnie polecane na gleby ubogie tj. piaszczyste i bardzo przepuszczalne.
- Jeśli roślina została niedawno wykopana z gruntu nie stosuj w pierwszym sezonie wegetacyjnym nawozów, ze względu na konieczność zakorzenienia się rośliny, która musi także zregenerować przycięte korzenie. Nie dotyczy to roślin, które są szkółkowane w donicach już dłuższy czas lub są produkowane od małej sadzonki w donicach (czy roślina jest kopana z gruntu można dowiedzieć się zadając po prostu pytanie sprzedającemu, bądź zidentyfikować po bryle korzeniowej tzn. nowych młodych przyrostach lub świeżym cięciu korzeni rośliny wyciąganej z donicy). UWAGA! Dotyczy to w szczególności sadzenia tego typu roślin w podkład torfowy ze wstawkami nawozowymi PGMIX, granulkami nawozu itp. W tym przypadku mamy bezpośrednie działanie nawozu na świeżo obcięty system korzeniowy co skutkuje problemami dla rośliny.
- Nawadniaj z umiarem. Roślina wymaga zwykle warunków takich jak w naturze tzn. pory suchej i mokrej. W przypadku młodych kilkuletnich roślin, dopiero co posadzonych możemy ustawić podlewanie średnio co około 1 – 2 tygodnie – raz ale do błota pod drzewkiem, a jeśli mamy deszczowe pory to w zależności od stanu gleby możemy w ogóle zaniechać podlewanie.
- Jeśli sadzisz rośliny ozdobne w donice, sprawdź czy mają one odpowiednie odwodnienie. Czasem 1 otwór na dnie donicy to za mało! Dobrym jest także w niektórych przypadkach przygotować złożone odwodnienie na dnie donicy z kamieni i włókniny.
- Pamiętaj o zabezpieczaniu roślin w donicach na zimę, poprzez otulanie donicy jakimś materiałem(styropianem/słomą/
trocinami), bądź upatrzenie sobie miejsca w ogrodzie, w które na zimę można by rośliny zadołować wraz z donicami. Po to ażeby nie przemarzł lub przesuszył się zbytnio system korzeniowy rośliny. - Podlewaj rośliny najlepiej na wieczór, wcześnie rano przed wschodem słońca, bądź w ogóle w przypadku systemów nawadniających programuj je na noc. Nigdy nie podlewaj odgórnie na liście/igły podczas słonecznego dnia!
- Zraszacze ogrodowe podlewające trawnik pracujące w dzień ustawiaj tak ażeby rośliny ozdobne nie były w ich zasięgu.
- W przypadku korzystania z sieci wodociągowej do podlewania dobrze dobrze jest stosować buforowanie w jakimś zbiorniku, dzięki czemu zimna woda zostanie ogrzana. Może to być także woda ze stawu, jeziora itp.. Uwaga na wrzątek czasem mogący zalegać w wężach ogrodowych!
- Przy doborze roślin zwracaj uwagę na poziom wód gruntowych.
- Zbadaj kwasowość gleby przed sadzeniem roślin i w każdym przypadku wystąpienia problemów z jej zdrowiem, wzrostem oraz kwitnieniem. Dane na temat kwasowości do poszczególnych rodzajów roślin dostępne są między innymi na stronie producenta kwasomierza glebowego: http://www.prolab.pl/index.
php?id=122 - Podczas sadzenia ubijaj mocno przestrzeń między systemem korzeniowym a gruntem tak aby nie zostały się żadne pustki powietrzne po posadzeniu. Po posadzeniu najlepiej jest roślinę zawsze zalać do błota, a na drugi dzień kiedy gleba osiądzie jeszcze raz przydeptać i obsypać jeszcze ewentualne ubytki.
- Sadź rośliny zawsze nieco niżej niż powierzchnia bryły korzeniowej z donicy bądź worka jutowego tak aby była ona niewidoczna po posadzeniu. Głębsze posadzenie zapewni jej stabilność i odporność na wiatry.
- W przypadku roślin na pniu, kiedy zbyt mocno szargane są one przez wiatr zadbaj o wbicie kija bambusowego lub innego mocowania, do którego mogłyby zostać przywiązane, co zabezpieczy przed zrywaniem systemu korzeniowego i obumieraniem rośliny.
- Kontroluj stan zdrowia roślin. Jeśli widać jakieś zmiany chorobowe typu biały nalot, lepiące się gałęzie/liście, zauważalne robactwo, duże ilości pajęczyn itp. poradź się w sklepie ze środkami ochrony roślin lub u szkółkarza, pod jakim kątem zastosować oprysk.
- Zobacz czy na działce nie masz nieproszonych gości przechodząc obok roślin sprawdź czy ziemia pod nogami się nie zapada. (Krety i nornice) Szczególnie niewidoczne jeśli rośliny są obsypane korą.
- Prowadź rośliny na jeden przewodnik(jeden pień) w szczególności wysoko rosnące żywotniki i cyprysiki, aby uchronić je przed późniejszym rozłamywaniem pod wpływem śniegu i zlodowacenia.
- Przycinaj strzyżone formy drzewek. Bez strzyżenia będą one traciły swój kształt i dodatkowo zagrożone będą obłamywaniem się oraz obmarzaniem.
To wielki skrót tego na co należy zwracać uwagę podczas sadzenia i uprawy roślin ozdobnych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej odnośnie tych zaleceń ich rozwinięcie w postaci wypisanych najczęściej popełnianych błędów znaleźć można tutaj: