Żywotnik (Tuja) zachodni Smaragd – Thuja occidentalis Smaragd

Sprawdź poniżej aktualne ceny i dostępne warianty tej rośliny

 

Thuja occidentalis Smaragd (żywotnik zachodni Smaragd, tuja Szmaragd, tuja szmaragdowa) to popularna, odporna i mało wymagająca roślina żywopłotowa.

Tempo wzrostu, szerokość sadzenia i pozostałe wymiary

Plac produkcji żywotnika zachodniego Smaragd

Krzew dorasta w pierwszych dziesięciu latach życia od momentu rozpoczęcia jego produkcji do 2,5-3 metrów wysokości. Sadząc roślinę produkowaną w pojemniku w wysokości około 60 cm można spodziewać się wysokości 2 metrów w przeciągu 4 lat, a przy dobrym nawożeniu i pielęgnacji nawet w 3 lata. Docelowa wysokość to od 4 do 5 metrów. Proponowana optymalna gęstość nasadzenia w celu uzyskania zwartej ściany to 60 cm rozstawu liczonego pomiędzy środkowymi częściami sadzonek. Rozstaw 60 cm zapewnia mniejsze potrzeby pielęgnacyjne po latach z uwagi na brak konieczności przycinania boków rośliny. Sadząc co 50 cm możemy przyspieszyć zrost sadzonek i utworzenie zielonego muru, lecz przygotować musimy się wtedy na bardziej intensywne cięcie zarówno po bokach jaki i z góry sadzonki. Sadząc co 70 i 80 cm sadzonki również się zrosną ale będzie na to trzeba zdecydowanie dłużej poczekać. Odległości 100 cm i więcej eksponują indywidualność rośliny przez nawet kilkunastoletni okres po posadzeniu początkowych sadzonek.

Wygląd i przycinanie

Charakterystycznymi cechami dla tej odmiany są lekko lśniące gałązki o kolorze od ciemnej zieleni po jasną podczas intensywnego wzrostu wiosną i latem. Roślina tylko delikatnie przebarwia się na zimę co jest jej niewątpliwą zaletą na tle wielu innych pozostałych odmian tui, które potrafią czasem bardzo silnie zbrązowieć. Stożkowaty pokrój rośliny uzależniony jest od sposobu jej prowadzenia tj. czy roślina rośnie z kilkoma czy też z jednym przewodnikiem. W przypadku początkowych lat uprawy poleca się tzw. prowadzenie rośliny na jeden przewodnik, który zapewnia strzelisty, zdrowy i szybki wzrost w górę, a w razie potrzeby w momencie osiągnięcia przez roślinę żądanej przez nas ostatecznej wysokości można wtedy ten pojedynczy czubek zacząć co roku od góry przycinać co spowoduje rozrost bocznych gałęzi. Cała procedura chroni roślinę przed rozłamywaniem się podczas wichur i śnieżyc kiedy to pojedyncze rośliny prowadzone na wiele w tym przypadku słabszych pni (niż jeden, a gruby), mogą się w dorosłym wieku rozłamywać. Odcinanie bocznych dodatkowych przewodników najlepiej wykonać przy okazji wiosennych porządków, tak jak większość prac związanych z przycinaniem roślin , ale można to zrobić później, nawet do połowy lata.

Wymagania, uprawa i nawożenie

Tuja Smaragd jest rośliną potrzebującą umiarkowanej ilości pracy, a na dość żyznych glebach bardzo często nawet bezobsługową. Dla jej pięknego wyglądu warto jednak zadbać o podstawowe kwestie podczas jej sadzenia i późniejszego wzrostu. Roślina jest bardzo mrozoodporna, nadaje się do nasadzeń na terenach całej Polski, a nawet na dalsze wschodnie tereny (strefa mrozoodporności 5a). Wymagana gleba to zwykła uprawowa ziemia. Klasa gruntów od 1 do 4, a dla 5 i słabszych poleca się podsypywanie lepszymi albo zakupionym ziemią do iglaków lub torfem z odczynem pH 5,5-6,5. Należy zachować uwagę i ostrożność co do składu i często występujących dodatków w tego typu workowanych produktach. Jeśli jest potrzeba i chęć wymiany ziemi pod rośliną polecamy tylko produkty bez dodatków (nawozów mineralnych, naturalnych, kompostu itp.). Szczegółowe informacje o powodach w artykule odnośnie nawożenia roślin ozdobnych: https://www.ciak.pl/porady-i-artykuly/nawozenie-ogrodowych-roslin-ozdobnych .
Na ogół jak każda gęsto rosnąca roślina, szczególnie w dojrzałym wieku w okresie późnego lata i jesienią, tuja gubi wewnętrzną część igliwia, do której nie dociera światło słoneczne i jest to naturalny proces, którym nie należy się martwić. Z tego względu polecana jest do nasadzeń na stanowiskach, w których przez co najmniej pół dnia jest dostęp do bezpośredniego światła słonecznego. Na zacienionych stanowiskach również będzie rosła chociaż nie tak okazale jak w pełnym słońcu.

 

Aktualnie dostępne sorty wysokościowe i warianty w tej odmianie

Cena DETAL PLN:Pojemnik:Wys./Szer.:Zdjęcie:Nazwa polska:Nazwa łacińska:
28~Ć20~110Żywotnik zachodni SmaragdThuja occidentalis Smaragd
9C2,5/C350-60Żywotnik zachodni SmaragdThuja occidentalis Smaragd
25juta~110Żywotnik zachodni SmaragdThuja occidentalis Smaragd
45C5-C7,5Żywotnik zachodni Smaragd (kula na pniu)Thuja occidentalis Smaragd
99C5-C7,5Żywotnik zachodni Smaragd (nivaki/bonsai)Thuja occidentalis Smaragd
10C2,5/C365-70Żywotnik zachodni Smaragd (PROMOCJA)Thuja occidentalis Smaragd
490Żywotnik zachodni Smaragd (spirala)Thuja occidentalis Smaragd
180juta/c10/c12Żywotnik zachodni Smaragd (stam kula/kule)Thuja occidentalis Smaragd

 

Informacje

Dostępność ilościowa pod numerami telefonów: 662 860-354 lub 602 535-442.
Zapraszamy na punkt sprzedaży, który mieści się pod Toruniem. Łatwy i szybki dojazd autostradą A1 i trasą S10 również z dalszych miast: Bydgoszcz, Włocławek, Grudziądz. Szczegóły w dziale Kontakt. Zapraszamy!

Powrót do oferty

Kliknij tutaj aby powrócić do pełnej oferty